Dolgi zimski dnevi, zdi se, da se je narava odločila, da nas končno obdari s snežno odejo, ki je v prejšnjih letih nismo bili deležni v tolikšni meri. Kaj se prileže v mrazu, snegu, v toplem zavetju doma? Čaj, ki ogreje mrzle prste in pogreje telo. V našem Centru smo skozi celo leto skrbno pripravljali zelišča. Stanovalci z gospodinjami in animatorko na visokih gredah in gredicah poskrbijo, da zelišča sproti oskrbujejo, nabirajo in sušijo. Za dolge zimske dni in vse bivalne enote so domači čaji še kako dobrodošli. Animatorka Ana vam v naslednjih stavkih opiše, kakšna zelišča uporabljajo ter njihovo uporabo:

META

vsebuje veliko vitamina A, pa tudi vitamina C. Tako se pitje metinega čaja priporoča v času prehladnih obolenj, pomirja  umiril bo tudi živčno napetost, ugodno vpliva na želodec

MELISA

Rimljani so meliso posvetili boginji lova Diani, z obkladki, namočenimi v meliso, so si obvezovali rane in zdravili strupene pike in ugrize. Arabci so z meliso zdravili depresije in anksioznost, v južni Evropi so ji pravili srčno veselje, v srednjeveških knjigah so jo imenovali eliksir življenja. Melissa« v grščini pomeni čebela, čebele nadvse obožujejo melisin cvetni med, saj je rastlina zelo medonosna. Melisa je edina rastlinica, ki je v čaju ne moremo predozirati.

Pomirja in blagodejno vpliva na boljši spanec, vzpodbuja lepe, pozitivne misli, boljša razpoloženje,  pospešuje prebavo, spodbuja tek in odpravlja napihnjenost, zdravi živčne bolezni in glavobol, razbijanje srca, migreno, lajša bolečine v ušesih in zobeh, pomaga pri omotici, boleči menstruaciji, pri slabokrvnosti in vsesplošni oslabelosti.

ŽAJBELJ

Zakaj sploh umre človek, ki mu v vrtu raste žajbelj? Žajbelj odganja zlo, žajbelj je nasvet narave!(neznani avtor) Je še en izrek, ki priča o neverjetni zdravilnosti žajblja.

Čaj pomaga čistiti dihala, vneto grlo in mandlje, ustno sluznico, zdravi pljuča, prehlade, umirja živčno napetost, odpravlja neprijeten zadah, z grgranjem pomaga zdraviti dlesni in zobe.

Zelo pomembna je pravilna priprava žajbljevega čaja:

2 čajni žlički posušenih listov žajblja prelijemo z 2,5 dcl vrele vode, pokrijemo in pustimo stati točno 3 minute. Precedimo in pijemo. Če bi žajbelj namakali dlje, bi se iz njega izločile smole in eterična olja, ki bi nam v primeru dolgotrajnega pitja tako pripravljenega čaja začele škodovati.

MONARDA, zlata melisa, indijanska kopriva, rdeča bergamotka

je zanimiva izbira za pripravo čaja kot osvežilnega napitka. Prav tako je primerna za popestritev in izboljšanje okusa kakšnega zdravilnega čaja, nima zdravilnih učinkov.

CITRONKA, citronska verbena

pomaga proti nespečnosti, tesnobi, migreni, vrtoglavici, duševni potrtosti in preutrujenosti. Poparek odvaja vodo iz telesa, čisti kri, umirja krče, znižuje visoko temperaturo, ugodno vpliva na sluznico diha, ko nas peče zgaga, imamo težave s prebavo, nas napenja in črviči, imamo krče. Vpliva na krepitev živcev in pomirja. Zunanje z njenim poparkom osvežimo in zmehčamo kožo. Obkladke polagamo na obraz zoper gubice okrog oči in za lepšo kožo.

LIMONSKA TRAVA

blaži želodčne motnje, nespečnost, bolezni dihal, vročino, bolečine, okužbe, revmatizem ter krepi imunski sistem. Veliko se uporablja v aromaterapiji in pomaga tudi v boju proti utrujenosti, tesnobi in slabemu telesnemu vonju. Čajnim mešanicam da prijeten okus po limoni.

KAMILICA 

verjetno najbolj poznana vsem nam. Blagodejno deluje na mnogih področjih; deluje proti nespečnosti in bolečinam v očeh, v ušesih, zobobolu, proti kožnim boleznim in vnetjem. Ker pomirja, je v pomoč tudi pri nervozi in slabi prebavi in pomirja želodčne težave. Velja pa opozoriti, da kamilice ne smemo uporabljati, če je prisotno tudi bruhanje.

Na gredicah Zimzelena rastejo tudi rastline, ki jih uporabljajo v centralni kuhinji in kuhinjah bivalnih enot. Vse kar pridelajo sami je v veselje stanovalcev in zaposlenih, iz domačega vrta je najslajše, ker je pridelano z ljubeznijo in spoštovanjem do narave.