Prihaja pomlad, dan je vsak dan daljši in kmalu bo dišalo po cvetočem cvetju. 12. marec je dan, ko se ptički ženijo in ko pozdravljamo pomlad. Po ljudskem izročilu naj bi se v tem obdobju ženili ptički. Po starih običajih so se dekleta ozirala v nebo, saj je po ljudskem verovanju veljalo, da bo prva ptica, ki jo bo dekle videlo na ta dan, naznanila, kakšen bo njen mož. Še danes je na praznik vezanih mnogo zanimivih običajev, tisti, katerih delo je bilo vezano na sveče in petrolejke, pa so jih na ta dan spustili po vodi, saj jih v naslednjih mesecih niso več potrebovali. Ta običaj je v nekaterih delih Slovenije živ še danes. Na predvečer gregorjevega tako imenovane gregorčke, doma izdelana plovila s svečkami, ki so vsako leto bolj barvita in izvirna, ljudje kot slovo od temnih zimskih dni, spuščajo po rekah.

Tudi v našem centru vsako leto izdelamo gregorčke, ki jih naše zaposlene skupaj s stanovalci odnesejo do reke in jih simbolično spustijo. To leto smo odšli do Iškega vintgarja, se lepo sprehodili po poti, nabirali zvončke, prisluhnili ptičjemu petju in uživali ob pogledu na čudovito naravo. Nato smo po toku navzdol spustili naše prisrčne splave, ki smo jih iz naravnih materialov naredili sami. Naj ljubezen ogreje srca vseh nas!