Ste se kdaj vprašali kaj vam glasba pomeni? Si lahko predstavljate življenje brez nje?
V veliki večini imamo glasbo vsi radi, saj smo v stiku z njenimi osnovnimi elementi kot sta ritem in ton še preden pridemo na ta svet. Glasba ima na nas velik vpliv. Večji, kot si mislimo. Ljuba in znana glasba aktivira naš avtonomni živčni sistem, vpliva na naš srčni utrip, dihanje, krvni tlak in raven hormonov v našem telesu oz. možganih. Gotovo ste kdaj v življenju doživeli, da vam je glasba pričarala nasmeh na ustih ali solzo v očesu, povzročila hiter utrip srca ali vas je naježila. Dokazano nas glasba lahko umiri ali pa nas popelje v prijetno gibanje in poplesavanje. Občutki ob prepevanju, igranju in poslušanju glasbe so lahko primerljivi in podobni občutkom, ki jih povzročijo nekateri opiati. Glasba aktivira naše možgane in s tem naš živčni sistem ob tem pa se v naše telo sproščajo nekateri hormoni iz skupine tako imenovanih ‘hormonov sreče’.
Zato smo današnje dopoldan preživeli v znamenju glasbe. Na začetku nam je na klavirju zaigral mlad virtuoz Krištof Selan, ki obiskuje improvizacijsko šolo za jazz klavir in prihaja iz Notranjih Goric. S svojo odlično improvizacijsko tehniko nam je zaigral dve temi. Glasba je bila rahločutna in čustvena. Ob koncu smo ga pospremili z močnim aplavzom.
Nato smo nadaljevali s krajšim predavanjem o tem kako in na kakšen način glasba vpliva na nas in ob poslušanju različnih glasbenih zvrsti ugotavljali ali je določena glasba v nas prebudila občutek veselja ali melanholije. Nato smo razdelili Orffova glasbila in skupaj zapeli nekaj ljudskih pesmi ob tem pa improvizirali na inštrumente. Krištof nas je ves čas spremljal s klavirjem. Ob petju se nam je pridružil tudi pripravnik socialnega dela Jan Janša. Bilo je čudovito. Upamo, da kmalu ponovno zapojemo in zaigramo skupaj.