Začetek meseca julija je čas žetve sivke. Zato smo se, kot vsako leto, v zgodnjih jutranjih urah odpravili proti Krasu, natančneje v kraj Povir. Obiskali smo posestvo sivke družine Renčelj. Svojo zgodbo so začeli pisati leta 2011, ko so v vasici posadili prve sadike sivke. Po prvotni idej o pridobivanju eteričnega olja, se je prebudila želja po izdelovanju kozmetike, ki bi jo lahko uporabljala vsa družina.

Ugodno klimo alpskega in mediteranskega podnebja smo izkoristili za sprehod med nepopisno lepimi, dolgimi in dišečimi polji sivke. Prijazna gospa Renčelj nam je razkazala posestvo, povedala nekaj o žetvi in predelavi sivke ter ostalih zeliščih, ki jih gojijo. Pokazala in predstavila nam je njihove kozmetične izdelke, nam postregla s sivkinim čajem, marmelado, piškoti, likerjem in ostalimi domačimi dobrotami. Po zanimivem klepetu in pogostitvi smo se v prijetni senci, odeti v omamne dišave, preizkusili pri vezanju in pripravi šopkov za sušenje. Ob vsem tem smo neizmerno uživali in se prepustili zdravilnim učinkom sivke ter dobrega kraškega zraka. Za gostoljubje se jim najlepše zahvaljujemo. Prihodnje leto jih zagotovo zopet obiščemo.