Pogosta vprašanja
Zdravstvena nega in oskrba (ZNO)
FIZIOTERAPIJA (FTH)
Individualna fizioterapija se izvaja glede na presojo funkcijskega stanja stanovalca, izključno po nalogu zdravnika ali glede na mnenje specialista.
Individualne fizioterapevtske obravnave potekajo trikrat do štirikrat na teden in trajajo do izboljšanja funkcijskih sposobnosti ali do največ tri mesece oziroma šest mesecev po možganski kapi.
Fizioterapevtske obravnave za odpravljanje oziroma lajšanje bolečin (TENS, LASER, magnetna terapija, ultrazvok …) se izvajajo petkrat na teden in se izvedejo največ desetkrat.
Preventivna fizioterapevtska obravnava je namenjena vzdrževanju in ohranitvi funkcijskih sposobnosti in krepitvi psihofizične kondicije. Poteka v obliki skupinskih vadb; jutranja telovadba se izvaja vsak dan od ponedeljka do petka, trening ravnotežja in preprečevanje padcev ter žoga band pa enkrat na teden. Posamezne aktivnosti se lahko med centri razlikujejo.
V centrih skladno z razpoložljivostjo fizioterapevta opravljamo tudi fizioterapevtske storitve, ki so dodatno plačljive. Te oblike fizioterapije so med centri različne, zato se o njih pozanimajte v posameznem centru. Cene teh fizioterapij so v ceniku dodatnih storitev.
DELOVNA TERAPIJA
Dnevne aktivnosti v DEOS centrih starejših izvaja tudi neprofitni Zavod Aktivna starost s aktivnostjo Aktiven dan kamor se lahko vključijo tisti, ki bivajo doma vendar si želijo živeti aktivneje in se vključevati v družbeno življenje.
Kuhinja
Vzdrževanje
SOCIALNA SLUŽBA
Zahtevo za priznanje pravice do dodatka za pomoč in postrežbo na predpisanem obrazcu vloži prosilec sam ali njegov pooblaščenec oz. zakoniti zastopnik:
– pri osebni zdravnici upravičenca, če je oseba v domači oskrbi, ali pa to stori
– pri domski zdravnici, če je upravičenec nameščen v domu starejših občanov.
Upravičencu do denarne socialne pomoči, ki mu je zaradi starosti, bolezni ali invalidnosti za opravljanje osnovnih življenjskih potreb nujna pomoč druge osebe in ne prejema dodatka za pomoč in postrežbo po drugih predpisih, se denarna socialna pomoč poveča za dodatek za pomoč in postrežbo (po ugotovitvah invalidske komisije pokojninskega in invalidskega zavarovanja).
Upravičenec, nameščen v domu starejših občanov, ki želi vložiti zahtevek za dodelitev dodatka za pomoč in postrežbo in je prejemnik denarne socialne pomoči, oskrbo pa mu doplačuje občina stalnega bivališča, svoj zahtevek na predpisanem obrazcu posreduje krajevno pristojnemu centru za socialno delo.
V primeru upravičenosti do dodelitve dodatka za pomoč in postrežbo krajevno pristojni center za socialno delo izda odločbo, s katero temu upravičencu zviša znesek denarne socialne pomoči za znesek dodeljenega dodatka za pomoč in postrežbo.
Prosilci za dodelitev dodatka za pomoč in postrežbo oziroma njihovi pooblaščenci ali zakoniti zastopniki lahko izjemoma tudi sami na predpisanem obrazcu izpolnijo zahtevo za priznanje dodatka za pomoč in postrežbo, poleg priložijo potrebno zdravstveno dokumentacijo, s katero izkazujejo potrebo po stalni pomoči in postrežbi druge osebe ter jo sami posredujejo krajevno pristojnemu zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. V tem primeru zahtevka za dodelitev dodatka za pomoč in postrežbo ni treba vplačati.
OSKRBA II je namenjena osebam z zmernimi starostnimi in zdravstvenimi težavami, ki potrebujejo večji obseg neposredne pomoči,
OSKRBA III A je namenjena osebam z zahtevnejšimi starostnimi in zdravstvenimi težavami, ki čez dan potrebujejo stalno neposredno osebno pomoč drugih oseb, pri zagotavljanju opravljanja vseh osnovnih življenjskih funkcij.
OSKRBA III B je namenjena najtežje prizadetim stanovalcem, ki potrebujejo stalno neposredno osebno pomoč drugih oseb pri zagotavljanju opravljanja vseh osnovnih življenjskih funkcij. Stanovalcem v tej kategoriji oskrbe zagotavljamo 24-urno spremljanje in izvajanja nege in oskrbe.
OSKRBA IV je namenjena osebam z najzahtevnejšimi dolgotrajnimi težavami v duševnem zdravju, ki zaradi starostne demence ali sorodnih stanj potrebujejo delno ali popolno pomoč in nadzor (oskrba dementnih oseb), ki bivajo v enoti s povečano pozornostjo.